Hacamat Günleri Hangileridir?

Hacamat sünneti nebevi olarak günümüze kadar geldiği gibi, elbette hacamatın uygulanması, uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler, hacamatın günleri ve daha birçok önemli detaylarda günümüze kadar efendimiz (sav) zamanından günümüze kadar gelmiştir.

Hacamat tedavisi özellikle Pazar, pazartesi, Salı ve Perşembe günleri yapılması hadisi şeriflerde önerilerin günlerdir. Ancak bu günler yapılması kesindir ibaresi yer almamaktadır. Hacamat hadislerde belirtildiği üzere belirli günler ve zamanlarda yapıldığı takdirde faydası daha fazla görülmekte, özellikle sünnet amacıyla yapıldığında dini boyutu da daha eftal olmaktadır.

Hacamat yaptırmak isteyenlerin özellikle Arabi ayın günlerine göre yapılır. Arabi ayların 15-17-19-21-23-25-27-29 cu,  günleri hacamatın yapılaması tavsiye edilmektedir. Arabi ayın 15 inden sonra 30 una kadar olan günlerde uygulanması hacamatın etkisi açısından önemine vurgulanır.

Hacamat Ne Zaman Yapılmalı?

Hacamat hastalık (tedavi amaçlı) için yılın her zamanı yaptırılabilir, ancak haftanın günlerine dikkat etmekte fayda vardır.

Hacamat  güneş doğduktan hemen sonra yapılabildiği gibi öğlen kerahet vaktine kadar da yapılabilir , bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası. Daha sonraki vakitlerde de hacamat yapılabilir. Bazı sahabe efendilerimizin gece hacamat yaptırdıkları rivayet edilmektedir. Hacamatta önemli olan vücudun dinlenmiş olmasıdır.

Bazı bilim adamlarına göre Ay‘ın çekim kuvveti sadece med ve cezir (gel-git) hadisesi ile sulara değil; aynı zamanda insanlara, hayvanlara, meyvelere, ağaçlara topraklara, hatta madenlere dahi tesir etmektedir. “Güneşin tesiri harareti ile, ayın tesiri ise rutubeti iledir.” (13)

(11) K. Ummal 10/28126 (Benzar ve E.Nuaym’dan naklen)
(12) İ. Sina Kanun 1/212
(13) Ali Rıza Karabulut Tıbb-ı Nebevi sh. 377

Etiketler: , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*