Hacamat Hakkında Bilinmeyenler

Bilinen ilk tıp uygulamalarından olan ilk olarak Mısırlılar tarafından uygulanmaya başlayan hacamat (kupa tedavisi), yeniden gündeme gelerek bir hayli tercih edilir oldu.

Hacamatın derinin ince ve yüzeysel olarak kesilip mevcut kanın vakumlu kupalara alınması olduğunu belirten doktorlar, hacamat hakkında bilinmeyenleri de dile getirerek hacamatın yalnızca islami kaynaklara değil, tıp kaynaklarına dayandıklarını kanıtladı. Hacamat yalnızca sünneti seniyye olarak  değil, şifa kaynağı olarak tercih edilmektedir.

Tıp dünyasında ki birçok hekim de hacamat yapılmasının önermektedir. Geleneksel olarak ağrı, sızı veya hastalık durumunda organa yakın bölgelerden halk arasında yaygın olarak yapılmaktayken artık günümüzde unutulmaya başlanmış bir tedavi yöntemi olarak bilinen hacamat ilk çağlardan bu yana kullanılmıştır. Hacamatın ilk tıp uygulamalarından biri olduğunun bilen tıp bilimcileri de hacamatın varlığını kanıtlamaktadır.

Doğuda, Çin en az beş bin yıl boyunca tedavi noktalarına uygun olarak bu yöntem aktif olarak uygulamaktadır. Batıda, kupa terapisi olarak Mısır’da doğmuştur Eski Mısırlılar hemen her hastalık için kupa terapisini uygulamışlardır. Hipokrat ve Galen kupa terapisinin sadık savunucuları ve kullanıcıları olmuşlardır. İslam dünyasında Peygamber Efendimizin bizzat kendisinin uyguladığı ve ümmetine tavsiye ettiği sünnet olarak uygulana gelmiştir. İbni Sina eserlerinde hacamattan bahsetmiş ve yılda iki üç defa sağlıklı kişilerin yaptırmaları gerektiği ise farklı kaynaklarda yer almıştır.

Etiketler: , , ,
2 comments on “Hacamat Hakkında Bilinmeyenler
  1. Ahmet dedi ki:

    Hacamat doktoru nasil olunur. Bilgi verirseniz sevinirim. 1 aydir araştıriyorum saglam bilgi bulmadım, bide ben Hemşire mezunuyum.

    • Beraat Hoca dedi ki:

      Hacamat doktoru olarak resmi bir ünvan yok. Ama hacamat ile insanları gerçekten tedavi ederseniz Hacamat hekimi veya hacamat doktoru olabilirsiniz. Bunun için de iyi bir eğitim almak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*