Hacamat Ne Zaman Yapılmalı?

Hacamat Ne Zaman Yapılmalı?

Hacamat yaptırmak veya uygulayan kişilerin en sıklıkla karşılaştığı sorulardan bir tanesi, hacamat ne zaman yapılmalı? Hacamatı hangi aylarda yaptırmalıyız? Hacamat hangi günler yapılır? Bizlerde sizin için tüm bu soruları bir arada yanıtlamak için bu içeriği hazırladık.

Hacamat her ay, her yıl ve her gün yapılabilir. Ancak hadisi şerifeler de dayanan günlerde yapmak isteyenler özellikle Arabi aylarda yaptırmayı tercih edebilir. Hacamat hangi gün veya ayda yapılırsa hemen hemen aynı etkiyi gösterir. Özellikle hicri takvime göre 17, 18, 19, cü günlerde yapılması ise tavsiye üzerinedir. Hacamat yapılmayan günler veya aylar yoktur. Hacamat yaptırmanın saati olarak ta özellikle sabah gün doğumdan, öğlen kereat vaktine kadar, ikindi sonrası yapılması öngörülür.

Bazı bilim insanları ise, Ay çekim kuvvetini baz alabilir “Güneşin tesiri harareti ile ayın tesiri ise rutubeti iledir” sözünden ötürü belirli saatlerde, gün ve haftalarda yapılmasını öngörmektedir.

Hacamat Yaptırmanın Mevsimi Var mıdır?

Hacamat havalar ısınmaya başladığı zaman yapılır. Sıcaklar bastırdığı zaman ilkbaharın sonu, kiraz çıktığı zaman Mayıs-Haziran ayları sıklıkla tercih edildiği aylardan biridir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi hacamat her ay, hafta ve günlerde yapılabilir. Ancak havaların ısınması hadis-i şerif üzerine, yapılması şifa olarak bilinir.

“Sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin” Hadis-i Şerif

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*