Hacamatcının Takım Sandığı

Hacamatcının Takım Sandığındaki Ekipmanlar

Hacamat kursu alan ve bir an önce işe koyulmak isteyen haccam ve hacame adayları için yazıyoruz. Hacamatcının takım sandığı. Bu yazımızda yeni başlamış biri olarak öncelikle neleri bulundurmanız gerektiğini yazacağız.

Hacamat ve sülük birbirinden ayrılamayan iki nadide tedavi yöntemi olmaları hasebiyle takım sandığımızda her iki tedavi yöntemi için gerekli temel malzemeler olacak.

Aynı zamanda bu ürünlerin nerelerden satın alınması gerektiğine ve nelere dikkat etmek gerektiğine de elimizden geldiğince değineceğiz. Önce kısaca malzemelerimizin isimlerini verelim.

Hacamat kupası

Kupa vakum pompası

Jilet

Dekontaminasyondan geçirilmiş tıbbi sülük

Zeytin yağı

Kantaron yağı

Kekik yağı

Hacamat flasteri

Zerdeçal

Hipoklorit

Oksijenli su

Eldiven

Çöp poşeti

Boş pet şişe

Bal

Peçete

 • Hacamat Kupası

Ateş ve cam bardaklarla yapılan hacamat artık eskide kaldığı için plastik vakumlu kupalar hakkında bilgi vermeyi tercih ediyorum. Ateş ve cam bardak kavanozlarla yapılan hacamatın plastik kupalara göre hiçbir avantajı bulunmamaktadır. Plastik vakumlu kupalar ise camlara göre daha avantajlıdır. Kupaların bazen salması ve düşmesi cam veya plastik için aynı oranda ihtimaldir diyebiliriz. Plastik vakumlu kupaları zararlı bulup “bu işin aslı ateşle yapılır” diyen kişilerin sünnet olan hacamat hakkında bilgileri yoktur.

Kupa alırken asla fiyata bakmayın. Altın kural bu. Türkiye şartlarında bir kupa hacamat 10 liraya yapılırken aldığınız kupanın 55 veya 60 kuruş olması sizin için önemsiz bir durum olmalı. Bakacağınız tek şey kalite ve her istediğinizde mal bulunması olsun.

Özellikle hicri hacamat günlerine yaklaşırken mutlaka stok yapın. Yoksa sizin hicri 17 için verdiğiniz sipariş hicri 27’de elinize geçer.

Herhangi bir marka vermeyeceğiz fakat en uygun bulduğumuz kupa modeli ortasındaki pimi içeri doğru uzun olan modeller. Klasik modellerde kupa içi kan ile dolu iken mutlaka sızdırır. Yada aynı kupayı aynı hastada aynı bölgeye bir kez daha vakumlamak istediğinizde içinde kalan kan bulaşığı pompaya geçer. Ama pimi içeri doğru uzun olan kupalarda asla böyle risk yok.

Ve en sık sorulan soruya geldik. Kaç numaradan kaç adet almalıyım? En kolay tavsiye olarak şunu her zaman söylüyoruz. Her boydan 20şer tane alıp en çok kullanışlı bulduğunuz kupadan sipariş etmelisiniz.

 • Hacamat Pompası

Hacamat pompaları hacamat kupaları ile birlikte yollanır. Fakat piyasada 3 veya 4 çeşit farklı kupa bulunduğu için pompalar da farklılık gösterebiliyor. Bazen iki farklı kupa modeli alıyor fakat pompaları da değiştirmeyi unutabiliyoruz. En iyi verim için kupaları kimden aldıysanız pompayı da aynı kişiden almanız olacaktır. Her 100 kupada bir pompa değiştirmeyi ve her uygulamadan sonra pompaları hipo ile temizlemeyi tavsiye ediyoruz. Ama tabi ki bu sizin pompaları ne kadar temiz kullandığınızla alakalı olacaktır.

 • Jilet

Neden jilet diye sık sık soruluyor. Hacamat ile kan alma işlemi yapıyoruz. Deriye ufak çizikler atmamız gerekiyor. Bu çizikleri atarken acıyı hastaya minimum şekilde hissettirmeliyiz. Hacamattan sonra yaraların kapanması bizim için çok önemli. Neşter, şeker iğnesi, güzellik merkezlerinde kullanılan 7li delme aletleri gibi alternatifler var.

Neşter herkesin kullanamayacağı ve hastanın arkaya doğru bayılması sırasında tehlikeli durumlar doğurabilecek bir kesici. Hemşire veya doktorlara uygun olsa da yeni başlayanlar için uygun değil. Tercih edilmesi için jiletten üstün tek yanı, daha steril görünmesi. Jiletlerimizi de yine hipoklorit ile steril edersek bu halde neşter kullanmak için bir sebep kalmayacak. Neşter daha profesyonel görünüyor diye asla tercih etmeyin.

Şeker iğneleri de bizim için uygun değildir. Hem hastaya çok acı verir hem de her yere aynı derinlikte kesiler açar. Fakat yüz, bel ve bacaklarda farklı derinlikler gerekebilir.

Hacamat kalemi diye satılan ürünler ise yıllardım güzellik merkezlerinde kullanılan ve cilt üzerine yaptığı basınç ile ilgili dokunun canlanmasını sağlayan üründür. Hacamat için özel üretilmiş değildir. Bunların da kullanımı uygun değildir. Tek seferde 7 iğne aşırı can yakar ve yine derinlikler standarttır.

Jilet kolay bulunan ve steril edilen bir ürün olarak bizim için en uygun seçim. Tehlikesi neştere göre daha az. Tek yönlü ustura jiletleri ile çok rahat edersiniz.

Yine marka vermiyoruz.

 • Dekontaminasyondan Geçirilmiş Tıbbi Sülük

Maalesef yıllardır bir steril sülük hikayesi sürer gider. Steril olmak her türlü patojen bakteriden temizlemektir. Bir jileti hipoya yatırınca yada düdüklü tencerede kaynatınca steril olabilir. Fakat bir sülük steril olamaz. Ancak belli yöntemlerle dekontaminasyon yapılır. Yani patojen miktarı düşürülür. Peki bu işlem nasıl yapılır. Yıllardır internet sitelerinde “özel sıvı” olarak ismi verilmeyen temizleme sıvıları nelerdir. Maalesef bir çok sülük satıcısı bu şekilde insanları kandırmakta. Orta temizlik yada başka bir şey yok. Bu yüzden aldığınız tüm sülükleri mutlaka dekontaminasyondan geçirin. Bu işlem için 12ppm hipoklorit çözeltisi yada metilen mavisi işinizi görecektir. Bu konuda detaylı bilgiler sülük terapi kurslarımızda verilmektedir. Akvaryum balıkları üzerinde çalışan kişiler bu işlemin nasıl yapılacağını bilirler.

Üretim sülük masalı ise ayrı bir muamma. Türkiye’de tedavi amaçlı ticareti yapılan sülüklerin %99u göllerden toplanmaktadır. %1 lik kısmı ise gölde çiftleşmiş sülüğün bekletme havuzunda yaptığı kozalardan gelir. Üretim yapıyorum demek için bir havuzda kozadan çıkan sülük anaç boyuta gelmeli ve bu sülük de koza yaparak çoğalma sağlamalıdır. Bu şekilde olmayan işlemlerin adı üretim olamaz. Velev ki birileri bir yerlerde sülük üretiyor olsa bile bu sülüğün enzim değerleri tartışmalı olacaktır. Sülük göllerden toplanır ve sağlıklı olanı da budur. Giderek nesli tükenen bu canlılar için doğala eş üretim havuzları için biz de adım atmış bulunuyoruz.

Sülüklerin tıbbi sülük olması yönü ise işin en kolay yanı. Türkiye’de genelde iki çeşit tıbbi sülük bulunur. Medicinalis ve verbana. Yoğunluk ile verbana kullanılır. Medicianilis daha az bulunuyor. Bunun haricinde ise elinize hangi sülük gelirse gelsin bir bakışta tıbbi olanla olmayanı ayırmak da çok basittir. Dünyada sadece iki çeşit tıbbi sülük bulunduğu ise tamamen yalandır. Çinde ve hindistanda tıbbi amaçla kullanılan ve yılda milyonlarca üretilen sülük çeşitleri vardır. Fakat Türkiye’de adı geçen iki çeşit bulunur.

 • Zeytin Yağı

Zeytin yağı sağlıklı yaşamla ilgilenen herkesin yanında mutlaka bulunmalıdır. Onun sürülmesi de içilmesi de şifadır. Bazen hacamat ile birlikte küçük çaplı bir masaj gerekebilir. Yada kupa masajı yapılır. Bu iş için en uygun yağ zeytin yağı olacaktır. Yine antibiotik özellikli kekik yağını seyreltmek için de zeytin yağı kullanılır.

 • Kantaron Yağı

Kantaron yağının bir çok özelliği vardır. Osmanlıda yaraların kapanması ve sinir hastalıklarının tedavileri için kullanılmıştır. Sarı ve kırmızı olarak yaygın iki çeşit bulunmakta. İkisi de şifa amaçlı kullanılabilir. Hacamat uygulamasından sonra yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda aloe vera içerikli yağ ve kremler de kullanılabilir.

 • Kekik Yağı

Hacamat uygulamasından önce hacamat olacak bölgeyi temizlemek için kullanılacak en doğal ürünlerden biri de şüphesiz kekik yağıdır. Aynı zamanda sülüklerde bulunan aeromanas hydrophila zararlısına karşı en etkili doğal yağ da kekik yağıdır. Hacamat uygulamasından hemen önce ve sülük uygulamasından bir gün önce ilgili bölgeye sürülmesi uygundur. Sülük uygulamasının hemen ardından da sürülmesi enfeksiyon riskini minimuma indirir. Kekik yağını saf olarak bulmak çok zordur. Ve tek başına yakıcıdır. Kekik yağı 1 e 10 oranında zeytin yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

 • Hacamat Flasteri

Bantlardan ve pamuklardan sıkılanlar için en ideal yöntem flasterdir. Fiyatı hesaplı ve kullanımı pratiktir. Piyasada farklı firmalar tarafından satılıyor. Aralarında bir fark yok diyebiliriz. Hacamat sonrası kesilerin üzerinin kapatılması gereken yerlerde kullanılmalıdır.

 • Zerdeçal

Bunu ne yapıyoruz diyebilirsiniz. Zerdeçalın üç görevi var. Birincisi uzun süre soğukta kalmış ve iştahı kaçmış sülüklere iştah vermek. İkincisi bıraktırmamız gereken sülükleri rahatsız etmeden hastadan ayırmak. Üçüncüsü sülüğün açtığı yaradan kan akışını durdurmak. Bir de kokusu hoş. Baharatçılarda bulabilirsiniz. Kan durdurmak için nane de kullanılabilir fakat fazladan bir malzeme daha eklemeye hiç gerek yok.

 • Hipoklorit

Böyle söyleyince merak uyandırıyor. Fakat aslında basit çamaşır suyu. Sülüklerin dekontaminasyonunda ve bazı aletlerin steril edilmesinde kullanmak gerekiyor. En çok gözden kaçan faydası ise hacamat atıklarının imhası amacıyla kullanılması. Hacamat kanlarına mutlaka hipo dökülmelidir.

 • Oksijenli su

Oksijenli suyu açık yaralara sıkmak yanlıştır. Hele ki hacamat kesilerine kullanmak çok yanlış olacaktır. Oksijen yaraların ağzındaki hücreleri oksitleyebilir ve yaralar daha geç kapanır. Peki neden ihtiyaç duyuyoruz? Kanı en hızlı ve iyi çıkaran madde olduğu için. Ola ki yere veya hastanın üzerine kan döküldü. Hemen oksijenli su ile müdahale etmeniz faydalı olacaktır. Medikallerde çok uygun fiyatlara satılmakta.

 • Eldiven

Elimize uygun tıbbi kullanıma uygun eldiven bulundurmak mutlaka gereklidir. Pudralı yada pudrasız oluşu çok da önemli değildir. Yine medikallerde satılır.

 • Çöp Poşeti

Hacamat yaptığımız ortam sahibi kişi tarafından çöp kovası ve poşeti ayarlanmalıdır fakat her koşula karşı yanımızda bulundurmak daha uygundur.

 • Boş Pet Şişe

Kullanılan sülükleri koymak için çok önemlidir. Gereksiz veya önemsiz gibi görülebilir, fakat kullanılan sülükleri çöp kovasına atan bir çok kişi bilir ki sülükler poşetten çıkar ve kaşla göz arasında bir kanepe arkasına gidip orada can verir. Tabi ki emdiği tüm kanı geri kusarak. Bu durumla karşılaşmamak için kullanılan sülükleri mutlaka pey şişeye alıp ağzını kapatmak gerekir.

 • Bal

Bal şerbeti bir çok hastalık için şifalıdır. Hacamat esnasında şekeri düşen bir kişiye de bal şerbeti vermek uygun olacaktır.

 • Peçete

Aslında bu gibi malzemeler bulması kolaydır fakat listemizde yer alması gerekir. Çünkü yokluğundan ciddi sorunlar oluşacaktır.

Elimizden geldiğince başlangıç için gerekli malzemeleri, püf noktaları ve nasıl temin edilebileceğini yazdık. Hacamat kurslarında hızlı geçilen bu konu bu halde çok daha anlaşılır oldu. Hacamat ve sülük tedavileri için en az 16 kalem ürünün gerektiğini görmüş olduk. Bu ürünlerden bazılarını bir seferde bir yıl yetecek kadar alabilirsiniz. Özellikle jilet, flaster, ve yağlar tek seferde yüklü şekilde alınabilir. Hacamat kupları ise ayda belli sayılarda alınması uygundur. Sülükler yaz aylarında ucuz ve kış aylarında pahalı olmaktadır. Ona göre tahmini bir stok yapmakta fayda var. Bu ürünlerden saklaması ilim gerektiren tek şey sülüklerdir. Sülük derslerimizde sülüklerin nasıl saklanılması gerektiği anlatılmakta. Kısaca düşük ısılarda hava alan kaplarda ve güneş görmeyen mekanlarda saklanmalıdır.

Hacamatcının takım sandığı yazımız böylece sona erdi.

2 comments on “Hacamatcının Takım Sandığı
 1. zeynep dedi ki:

  Çok gūzelbir yazı.Bu işe yeni başlayacaklara çok faydalı olacak. Çok iyi hazırlanmış aydınlatıcı olmuş.emeğinize sağlık

 2. siyah inci dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş, gerçekten anlatım sade ve harika teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*